04.12.2024r.
Medycyna chińska
Czym jest punkt spustowy? Tajemnice wrażliwych miejsc
Czym jest punkt spustowy? Punkty spustowe, znane również jako trigger points, to niewielkie, bolesne zgrubienia w mięśniach lub powięziach.
Czytaj więcej
19.11.2024r.
Pediatria
Asymetria ułożeniowa u niemowlęcia w ujęciu osteopatycznym
Asymetria ułożeniowa u niemowlęcia w ujęciu osteopatycznym. Terapia dziecka wykazującego objawy asymetrii ułożeniowej może dać wiele satysfakcji, dysponując odpowiednimi technikami, dzięki którym możemy pomóc dziecku.
Czytaj więcej
14.11.2024r.
Pediatria
Pęcherz moczowy dziecka i nocne moczenie okiem osteopaty
Układ moczowy dziecka jest obszarem, w którym wiele może zdziałać osteopatia. Nawracające zapalenie pęcherza moczowego u niemowląt i różnego typu dysfunkcje dolnych dróg moczowych, a także moczenie nocne - te i inne problemy urologiczne, przy prawidłowo dobranym leczeniu mogą być wspierane osteopatią. Warto znać podejście osteopatyczne przy takich objawach i korzystać w pełni z dostępnych technik, aby pomóc małym pacjentom.
Czytaj więcej
04.11.2024r.
Pediatria
Autonomiczny układ nerwowy (AUN) w osteopatii: wpływ na metabolizm i zdrowie pacjentów
Jaką rolę odgrywa autonomiczny układ nerwowy (AUN) w zdrowiu i funkcjonowaniu organizmu? Osteopatia, jako dziedzina medycyny manualnej, kładzie duży nacisk na zrozumienie i wpływanie na funkcjonowanie układu nerwowego.
Czytaj więcej
28.10.2024r.
Pediatria
Piezoelektryczność w osteopatii: jak mechanika ciała wpływa na metabolizm i zdrowie.
Czym jest piezoelektryczność i jaki wpływ ma na ludzkie ciało? Osteopatia, jako holistyczne podejście do zdrowia, uwzględnia mechaniczne aspekty organizmu, które mogą mieć wpływ na procesy metaboliczne i funkcje fizjologiczne.
Czytaj więcej
24.10.2024r.
Pediatria
Ból pleców w osteopatii – różne oblicza dolegliwości kręgosłupa
Bóle kręgosłupa z przyczyn przeciążeniowych, zwyrodnieniowych lub dyskopatycznych są bardzo częstą przyczyną zgłaszania się pacjentów do gabinetów osteopatycznych.
Czytaj więcej
24.10.2024r.
Pediatria
Metabolizm komórkowy - osteopata
Co to jest aktywność metaboliczna komórki i jak wpływa na zdrowie naszych pacjentów? Metabolizm komórkowy to podstawa funkcjonowania organizmu, a jego zaburzenia mogą prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych. Osteopatia, poprzez swoje holistyczne podejście, może skutecznie wspierać poprawę metabolizmu komórkowego, co wpływa na lepsze funkcjonowanie całego organizmu.
Czytaj więcej
20.10.2024r.
Pediatria
VO2max – kompendium wiedzy okiem osteopaty
Czym jest VO2Max i dlaczego jego monitorowanie jest istotne dla oceny zdrowia pacjentów? Osteopatia to dziedzina, która holistycznie podchodzi do funkcjonowania ludzkiego organizmu, a metabolizm i kondycja fizyczna stanowią jej istotne komponenty.
Czytaj więcej
14.10.2024r.
Pediatria
Wątroba - jak pomóc może osteopata?
Zaburzenia pracy wątroby mogą odzwierciedlać się w pracy całego organizmu - w tym układu odpornościowego, gospodarce cukrowej, lipidowej i hormonalnej. Ważna rola wątroby w detoksykacji organizmu podkreśla konieczność dbania o ten narząd i reagowania, gdy tylko zaczyna wysyłać pierwsze sygnały dysfunkcji.
Czytaj więcej
13.10.2024r.
Pediatria
Wazomotoryka naczyń żylnych okiem osteopaty
Temat wazomotoryki naczyń krwionośnych, chociaż nie został jeszcze w pełni poznany i opisany, od lat fascynuje naukowców. Odkrycie rozrusznikowych komórek Cajala w żyle wrotnej na nowo ożywiło temat mechanizmu, która napędza działanie obiegu krwi w naczyniach krwionośnych. Kwestia ta, mimo że wiele już wiadomo, nadal pozostaje otwarta na nowe odkrycia. Korzystając z pozyskanej już wiedzy, wazomotoryka naczyń żylnych to zagadnienie, które towarzyszy osteopatom w codziennej praktyce.
Czytaj więcej
10.10.2024r.
Pediatria
Układ krwionośny – diagnostyka osteopatyczna
Układ krwionośny pełni niezwykle ważną funkcją w utrzymaniu zdrowia. Prawidłowa perfuzja tkanek oraz swobodny przepływ krwi są niezbędne dla zapewnienia homeostazy i sprawnie przebiegających procesów samoregulacyjnych organizmu. W tym artykule omawiamy znaczenie układu krwionośnego w osteopatii - zachęcamy do lektury!
Czytaj więcej
06.10.2024r.
Medycyna chińska
Pęcherz moczowy w osteopatii
W osteopatii oprócz typowych, powszechnie znanych objawów zaburzeń pracy pęcherza moczowego duże znaczenie mają także inne, mniej specyficzne dolegliwości związane z tym narządem.
Czytaj więcej
03.10.2024r.
Pediatria
Rola osteopatii w zaburzeni ssania u niemowląt
Ssanie jest jednym z pierwszych odruchów, który pojawia się już w życiu płodowym! Gdy wystąpią problemy ze ssaniem, konieczne jest znalezienie ich przyczyny i rozpoczęcie terapii. Szybkie rozpoczęcie leczenia jest ważne, gdyż dziecko, które ze względu na zaburzenia ssania nieefektywnie pobiera pokarm, jest narażone na utratę masy ciała i niedożywienie.
Czytaj więcej
29.09.2024r.
Pediatria
Osteopata w kontekście dysfunkcji układu oddechowego
Astma, POChP i inne schorzenia układu oddechowego wymagają wielokierunkowego podejścia w leczeniu. Oprócz specjalnie dobranych leków i monitorowania stanu zdrowia przez lekarza pacjenci pulmonologiczni kierowani są także do fizjoterapeutów i osteopatów.
Czytaj więcej
22.09.2024r.
Pediatria
Zmiany kierunku przepływu płynu mózgowo-rdzeniowego
Przepływ płynu mózgowo-rdzeniowego jest ważnym mechanizmem w organizmie człowieka. Procesem tym interesuje się wielu badaczy oraz specjalistów terapii czaszkowo-krzyżowej (cranio-sacralnej).
Czytaj więcej
19.09.2024r.
Pediatria
Omdlenia wazowagalne - czym są?
Czym są omdlenia wazowagalne i jak im zapobiegać? Omdlenia wazowagalne to epizody krótkotrwałej utraty przytomności, wywołane nieprawidłową reakcją odruchową na zmniejszenie transportu krwi do mózgu. Powiązane jest to ze stymulacją nerwu błędnego, nagłym spadkiem ciśnienia tętniczego krwi (w wyniku rozszerzenia naczyń) i bradykardią. Omdlenia wazowagalne to problem dotyczący w szczególności nastolatków i osób młodych.
Czytaj więcej
15.09.2024r.
Pediatria
Znaczenie drenażu żylnego czaszki w osteopatii
Umiejętność wykonania drenażu żylnego czaszki ma duże znaczenie w praktyce osteopatycznej Co warto wiedzieć o tym zagadnieniu?
Czytaj więcej
04.08.2024r.
Pediatria
Wirus RSV u dziecka a osteopatia
Jak pracować z dziećmi, które przeszły zakażenie wirusem RSV? Jest to bardzo częsty problem w gabinetach fizjoterapeutycznych i osteopatycznych. Ze względu na powszechność infekcji RSV, wielu małych pacjentów opuszcza zaplanowane wcześniej wizyty rehabilitacyjne. Z kolei po chorobie pojawiają się dodatkowe problemy, które wychodzą na pierwszy plan. W dzisiejszym wpisie podpowiadamy, jak można wspomóc organizm dziecka po infekcji RSV osteopatią.
Czytaj więcej
30.07.2024r.
Pediatria
Osteopatia w leczeniu bezsenności
W swoim holistycznym podejściu do pacjenta, terapeuci osteopatyczni mogą wspomóc zarówno diagnostykę, jak i leczenie tego problemu. Najważniejsze jest jednak ustalenie przyczyny bezsenności, poznanie jej mechanizmów, a następnie wdrożenie odpowiednich technik regulacji pracy organizmu. Całość tych działań łącznie może wpłynąć korzystnie na jakość snu.
Czytaj więcej
25.07.2024r.
Pediatria
Osteopatia w leczeniu urazu stawu skokowego
Z urazami stawu skokowego spotykamy się bardzo często w pracy fizjoterapeutycznej i osteopatycznej. Jakie mamy możliwości w rehabilitacji skręcenia kostki i co jest istotne w badaniu?
Czytaj więcej
21.07.2024r.
Pediatria
Najczęstsze problemy związane z zatokami żylnymi i jak je diagnozować
Problemy z zatokami żylnymi mogą być odpowiedzialne za wiele powszechnych dolegliwości. Od popularnych objawów, takich jak bóle głowy, po ciężkie zaburzenia wymagające hospitalizacji. Przez taką rozpiętość problemu objawy dysfunkcji zatok żylnych wymagają dokładnej diagnostyki. Na co zwrócić uwagę, gdy w gabinecie osteopaty pojawia się pacjent z objawami mogącymi wskazywać na problem z zatokami żylnymi?
Czytaj więcej
21.07.2024r.
Pediatria
Rola osteopatii w leczeniu migren i bólów głowy
Pacjent z bólem głowy w gabinecie fizjoterapeuty i osteopaty to jednocześnie wyzwanie, jak i możliwość pracy z wielką satysfakcją, a przede wszystkim – szansa na pomoc dla tych pacjentów.
Czytaj więcej
21.07.2024r.
Pediatria
Znaczenie krwi żylnej czaszkowej - okiem osteopaty
Sprawny przepływ krwi przez naczynia czaszkowe warunkuje prawidłowe funkcjonowanie mózgu, narządu wzroku i wiele innych funkcji organizmu. W osteopatii zagadnienie to kojarzy się z nazwiskiem D.O. Violi Frymann, twórczyni technik ucisku – rozgrzewania – zmiękczania. Ze względu na duże znaczenie tej tematyki, na szkoleniach z osteopatii wobec zaburzeń zatok żylnych czaszki kursanci uczą się technik usprawniających pracę tego systemu. Dlaczego to takie ważne?
Czytaj więcej
21.07.2024r.
Pediatria
Nowoczesne techniki terapeutyczne w leczeniu zaburzeń zatok żylnych
W leczenie zaburzeń zatok żylnych jest aktualnie włączany cały zespół medyczny: lekarz neurolog, jeżeli jest taka potrzeba – także neurochirurg, fizjoterapeuta i osteopata. W wielu przypadkach specjaliści współpracują ze sobą, aby uzyskać optymalny wynik leczenia pacjenta z problemami naczyniowymi. Co nowego w leczeniu zaburzeń zatok żylnych?
Czytaj więcej
18.07.2024r.
Pediatria
Refluks żołądkowo-przełykowy u niemowląt
Jak pomóc maluszkowi z refluksem żołądkowo-przełykowym? Cofanie się treści pokarmowej z żołądka do przełyku jest częstym problemem u niemowląt. Znane wielu rodzicom ulewanie i problemy z karmieniem można skutecznie leczyć! Podpowiadamy, co robić, gdy pojawi się refluks żołądkowo-przełykowy u dziecka.
Czytaj więcej
01.05.2024r.
Pediatria
Skrócone czy nieskrócone wędzidełko języka u niemowlęcia?
Diagnoza krótkiego wędzidełka języka, tak często obecnie stawiana, budzi obawy wśród rodziców. Wielu z nich chce skonsultować zasadność chirurgicznej plastyki wędzidełka nie tylko z lekarzem i neurologopedą, ale też z fizjoterapeutą lub osteopatą.
Czytaj więcej
01.05.2024r.
Pediatria
Metoda NDT Bobath, Vojta i osteopatia
Rehabilitacja metodą Vojty oraz terapia ndt-bobath - te dwie najczęściej stosowane metody usprawniania ruchowego niemowląt i dzieci kilkuletnich, a w razie potrzeby - także starszych, mogą być z powodzeniem wspomagane osteopatią!
Czytaj więcej