Siły kompresji podczas porodu - co na to osteopatia? Pediatria

Siły kompresji podczas porodu - co na to osteopatia?

Poród naturalny to zarówno piękny moment w życiu każdej rodziny, jak i duże wyzwanie dla organizmu rodzącej kobiety i rodzącego się maluszka.
Poród naturalny to zarówno piękny moment w życiu każdej rodziny, jak i duże wyzwanie dla organizmu rodzącej kobiety i rodzącego się maluszka.  🤰  
Oboje poddani są siłom kompresji i trakcji, które wywierają znaczący wpływ na organizm. Utrzymują się one także po porodzie i mogą być przyczyną różnych dysfunkcji i dolegliwości.

W regulowaniu powstałych w trakcie porodu napięć pomóc może osteopatia. Opieka okołoporodowa wspomagana osteopatią i fizjoterapią to przykład holistycznego podejścia do zdrowia matki i dziecka. ❤️  
Duża wiedza osteopatów na temat sił kompresyjnych oraz trakcyjnych działających zarówno podczas porodu fizjologicznego, jak i porodu przedłużonego pozwala z dużą świadomością dobrać potrzebne techniki pracy z matką i z dzieckiem.

Spis treści:

  1. Poród naturalny - siły kompresji i trakcji w przebiegu porodu

  2. 1.1. Ciśnienie wewnątrzmaciczne w pierwszej fazie porodu fizjologicznego

  3. 1.2. Ciśnienie wewnątrzmaciczne w drugiej fazie porodu siłami natury

  4. Jaki wpływ ma poród siłami natury na tkanki matki i dziecka?

  5. 2.1. Czas porodu, ułożenie pośladkowe i inne czynniki wpływające na siły działające podczas porodu

  6. Osteopatia - wsparcie po porodzie. Jakie techniki osteopatyczne można wdrożyć?

Poród naturalny - siły kompresji i trakcji w przebiegu porodu

Bóle porodowe, znieczulenie zewnątrzoponowe, oksytocyna, skurcze porodowe (skurcze macicy i innych mięśni) - czynników, które mają wpływ na organizm matki i dziecka podczas porodu jest wiele i wszystkie mogą mieć dalsze konsekwencje, objawiające się różnymi dolegliwościami.

W jaki sposób poród fizjologiczny wiąże się z działaniem sił kompresji i trakcji?

Narodziny dziecka to moment, w którym w znacznym stopniu działają siły kompresyjne, powstające na skutek skurczów macicy, skurczów przepony oddechowej i innych mięśni napinających się podczas porodu drogami rodnymi. Znaczenie ma także ciśnienie wewnątrzmaciczne, które jest różne w zależności od fazy porodu naturalnego. Z kolei trakcja wywołana jest przechodzeniem dziecka przez kanał rodny. Jak poszczególne fazy porodu różnią się ciśnieniem wewnątrzmacicznym?

Ciśnienie wewnątrzmaciczne w pierwszej fazie porodu fizjologicznego

Faza pierwsza porodu odznacza się podstawowym ciśnieniem macicy w granicach 10 - 15 mmHg. Za normę szczytowego ciśnienia dla tej fazy porodu naturalnego przyjmuje się wartości pomiędzy 10 a 50 mmHg. Zdarza się, że ciśnienie szczytowe macicy w pierwszej fazie porodu sięga nawet do 70 mmHg.

Ciśnienie wewnątrzmaciczne w drugiej fazie porodu siłami natury

W drugiej fazie porodu szczytowe ciśnienie macicy wynosi średnio aż 120 mmHg u kobiet rodzących po raz pierwszy. Przy kolejnych porodach ciśnienie macicy jest zwykle nieco niższe niż u pierworódek i wynosi średnio 113 mmHg.

Wartości te pokazują, jak duże siły działają podczas porodu na wszystkie tkanki, narządy i układy organizmu matki i dziecka.

Więcej o mechanizmach związanych z porodem i ich wpływie na organizm dziecka można dowiedzieć się podczas szkolenia z osteopatii pediatrycznej z Caroline Stone. Wiedza z kursu pozwoli rozszerzyć spojrzenie na to, w jaki sposób urodzenie dziecka i przebieg porodu mogą wiązać się z przetrwałymi napięciami tkankowymi.

Jaki wpływ ma poród siłami natury na tkanki matki i dziecka?

Wpływ porodu na tkanki matki i dziecka zależeć może od tego, czy był to poród fizjologiczny, czy wystąpiły w jego trakcie trudności. Podczas fizjologicznego porodu siły działające na organizm matki prowadzić mogą do wystąpienia:

✅napięć mięśniowych, które mogą generować ból,

✅ rozciągnięcia tkanek,

✅ naderwania tkanek.

Zarówno u matki, jak i u dziecka działające siły mogą spowodować zaburzenie ruchomości powięzi, stawów, a także do zaburzenia przepływu płynów.

Czas porodu, ułożenie pośladkowe dziecka i inne czynniki wpływające na siły działające podczas porodu

Poród naturalny dziecka może wiązać się z działaniem dodatkowych/innych sił. Mogą mieć na nie wpływ:

➡️ użycie kleszczy lub próżnociągu,

➡️ ułożenie pośladkowe dziecka,

➡️ długość porodu (wolniejszy postęp porodu),

➡️ poród dużego dziecka.

Poród pośladkowy, przedłużony przebieg porodu, nieprawidłowe rozwieranie szyjki macicy - czy to wszystko ma odzwierciedlenie w zdrowiu maluszka i w skali Apgar?

Mimo komplikacji rozwiązanie może zakończyć się także urodzeniem dziecka zdrowego, lecz w takich sytuacjach ważna jest konsultacja osteopatyczna i fizjoterapeutyczna.

Urodzenie dziecka siłami natury a poród przez cesarskie cięcie - wpływ na organizm matki i dziecka

Poród drogami rodnymi czy przez cesarskie cięcie? Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników, na czele ze zdrowiem matki i maluszka.

Poród naturalny uznawany jest za najbardziej korzystny dla organizmów obojga: matki i dziecka. Istnieją jednak sytuacje, kiedy jest przeciwwskazany. Poród cesarskim cięciem może być zaplanowane już wcześniej, np. z powodu chorób występujących u matki lub decyzja o nim może zapaść dopiero podczas porodu naturalnego, gdy pojawiają się komplikacje. Brak rozwarcia szyjki macicy, niewystarczające rozwieranie szyjki macicy, czy brak postępu porodu często są wskazaniami do porodu cesarskim cięciem.

Czym różni się osteopatyczne spojrzenie na naturalny poród i na kobiety rodzące przez cesarskie cięcie?

Oba przypadki generują inne siły działające na tkanki. Podczas porodu drogami rodnymi - kompresję i trakcję, a przy cesarskim cięciu - naruszenie powłok brzusznych. U kobiet rodzących naturalnie - naruszenie tkanek krocza, a u kobiet rodzących przez cesarskie cięcie - duża blizna, która może dawać objawy nawet w odległych częściach ciała. Zarówno poród drogami rodnymi, jak i poród cesarskim cięciem mogą wiązać się z późniejszymi bólami kręgosłupa, mięśni i stawów u matki.

W każdym z tych przypadków nieco inaczej przebiega też opieka okołoporodowa.

Jeżeli do gabinetu osteopatycznego zgłasza się kobieta po porodzie lub z dzieckiem, zawsze należy zwracać uwagę na to, jak odbył się poród i uwzględnić to w poszukiwaniu przyczyn zgłaszanego objawu.

Osteopatia - wsparcie po porodzie. Jakie techniki osteopatyczne można wdrożyć?

Techniki osteopatyczne są po porodzie tak wartościowe, gdyż mogą wspomóc organizm i mamy, i dziecka. Mają one za zadanie złagodzić konsekwencje sił działających na organizm kobiety rodzącej i maleństwa. Równoważenie napięć więzadłowych BLT, przywracanie prawidłowego napięcia tkanek i wiele innych technik to cenny warsztat, z którego warto korzystać w pracy z kobietą po porodzie i z noworodkiem. Osteopatycznie można pracować także wtedy, gdy brzuch po ciąży nie chce zmaleć lub gdy u dziecka pojawiają się kolki niemowlęce.

Wiele o dynamice wewnątrzmacicznej w czasie porodu, o przebiegu porodu i jego wpływie na organizm matki i dziecka oraz o całej fizjologii przejścia dowiedzieć się można w Szkole osteopatii pediatrycznej prowadzonej przez Caroline Stone. Szkolenie to wyposaży w techniki pracy z niemowlęciem, które przydać się mogą także wtedy, gdy pojawią się zaburzenia ssania u niemowlęcia, asymetria ułożeniowa, czy zaburzenia snu u dziecka. To przydatne zaplecze, które pomoże jeszcze pełniej spojrzeć na czynniki, które działają na noworodka podczas porodu i mieć je na względzie zawsze wtedy, gdy maluch trafia do gabinetu osteopaty. 


Bibliografia:

  1. Włodarczyk, A., & Gajewska, E. (2018). Wczesna fizjoterapia dziecka z porażeniem splotu ramiennego typu Erba. Neurologia Dziecięca, 27(54), 31-35.

  2. Słomko, W., Zamojska, P., & Dzierżanowski, M. (2017). Physiotherapy in the postpartum problems. Journal of Education, Health and Sport, 7(4), 323-333.

  3. Kulik, A., Plucińska, P., & Chochowska, M. (2023). Rola i dostępność fizjoterapii w połogu w ocenie kobiet. General Medicine & Health Sciences/Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 29(3).

  4. Tyszko-Bury, E. (2014). The role of osteopathic technique in treating coccygodynia. Medycyna Rodzinna.

  5. Tim, S. (2024). Zaburzenia dna miednicy wśród kobiet w połogu: charakterystyka mięśniowo-powięziowa i skuteczność wybranych technik fizjoterapeutycznych (Doctoral dissertation).

  6. Piekut, K., Malon-Cychowska, A., & Kulesza-Brończyk, B. OPIEKA OKOŁOPORODOWA–POŁÓG