Ból pleców w osteopatii – różne oblicza dolegliwości kręgosłupa Pediatria

Ból pleców w osteopatii – różne oblicza dolegliwości kręgosłupa

Bóle kręgosłupa z przyczyn przeciążeniowych, zwyrodnieniowych lub dyskopatycznych są bardzo częstą przyczyną zgłaszania się pacjentów do gabinetów osteopatycznych.
Spis treści:

  1. Ból pleców w osteopatii - różne oblicza dolegliwości kręgosłupa
  2. Ból kręgosłupa w badaniu osteopatycznym
  3. Techniki osteopatyczne w bólach kręgosłupa

Ból pleców w osteopatii – różne oblicza dolegliwości kręgosłupa

Pacjent z bólem kręgosłupa w gabinecie osteopaty może liczyć na holistyczne badanie. Oprócz informacji z wywiadu, które mogą dostarczyć wielu pomocnych diagnostycznie danych, osteopata bada pacjenta, zachowując czujność na objawy alarmowe.

Wśród wielu pacjentów z bólami typowo przeciążeniowymi lub dyskopatycznymi może bowiem pojawić się pacjent z bólem zapalnym, stenotycznym lub rzutowanym z narządów wewnętrznych, takich jak:

- nerki,

- wątroba,

- trzustka,

- żołądek,

- jelita (ze względu na częste występowanie zaburzeń jelitowych, w tym IBS, SIBO i IMO warto mieć świadomość powiązania między bólem kręgosłupa a dolegliwościami jelit),

- tarczyca (rzutowanie bólu do odcinka szyjnego),

- jajniki lub macica (dlatego tak wiele kobiet doświadcza bólu kręgosłupa podczas miesiączki),

- endometrium rozsiane poza macicą u kobiet z endometriozą.

Bóle promieniujące do kręgosłupa z narządów wewnętrznych mogą pojawić się ze względu na powiązania tych organów z kręgosłupem przez system powięziowy, ciśnieniowy i nerwowy. Ważną rolę w rzutowaniu bólu z narządów w okolice kręgosłupa ma także system przepon i działanie autonomicznego układu nerwowego.

Warto mieć zawsze na uwadze, że dolegliwości bólowe w okolicach kręgosłupa piersiowego lub łopatki, z promieniowaniem do kończyny górnej lub bez mogą być objawem zawału serca lub innych ostrych stanów kardiologicznych, które wymagają pilnego zbadania pacjenta przez lekarzy z SOR.


Ból kręgosłupa w badaniu osteopatycznym

Badanie przeprowadzone u każdego pacjenta w gabinecie osteopaty jest całościowe, jednak tymi elementami, które z dużym prawdopodobieństwem mogą wykazać nieprawidłowości, są między innymi:

- badanie w kierunku ewentualnego podrażnienia korzeni nerwowych (zwłaszcza u pacjentów z objawami mogącymi wskazywać na rwę kulszową, udową lub ramienną),

- szczegółowe badanie stref przejściowych w kręgosłupie (połączenie głowowo-szyjne, przejście szyjno-piersiowe, piersiowo-lędźwiowe i lędźwiowo-krzyżowe) – zwłaszcza przy objawach mogących wskazywać na TOS, kręgozmyk lub stenozę kanału kręgowego, a także u pacjentów po urazach kręgosłupa, mając świadomość umiejscowienia struktur naczyniowo-nerwowych,

- badanie palpacyjne mięśni tułowia i kończyn (oceniające, czy u pacjenta występują przykurcze mięśniowe lub wzmożone napięcie mięśni),

- badanie w kierunku restrykcji mięśniowo-powięziowych i mięśniowo-powięziowych punktów spustowych (MPPS),

- ocena napięcia więzadeł,

- ocena równowagi mięśniowo-powięziowo-więzadłowej,

- badanie stawów kręgosłupa (w celu dostrzeżenia ewentualnych niestabilności) i ruchomości odcinkowej,

- ocena występowania, wyglądu i ruchomości blizn (także tych zlokalizowanych w innych partiach ciała niż kręgosłup) – w kierunku generowanych objawów, adhezji i zrostów.

Poza tym wiele innych elementów badania osteopatycznego może wykazać nieprawidłowości powiązanych bezpośrednio lub pośrednio z bólem pleców.


Techniki osteopatyczne w bólach kręgosłupa

Zastosowane przez osteopatę techniki w bólu kręgosłupa zgłaszanym przez pacjenta zależą od wyniku badania i stwierdzonych napięć, restrykcji tkankowych i innych zaburzeń.

Wśród technik stosowanych przez osteopatów u pacjentów z bólem kręgosłupa wymienić można:

techniki manualne (w tym mobilizacje stawów kręgosłupa),

✅ techniki tkanek miękkich,

✅ rozluźnianie mięśniowo-powięziowe,

✅ równoważenie napięć BLT,

✅ terapię czaszkowo-krzyżową,

✅ techniki RMT,

✅ techniki skracania,

✅ techniki wisceralne,

✅ techniki naczyniowe.

Techniki stosowane w gabinecie osteopatycznym uzupełniane są zaleceniami do stosowania w domu.

Dyplomowany osteopata ma więc wiele możliwości pracy z pacjentami mającymi dolegliwości bólowe kręgosłupa. Badanie osteopatyczne może być także dobrym uzupełnieniem wcześniej przeprowadzonej diagnostyki. U pacjentów mających bóle kręgosłupa z przeciążenia i restrykcji tkanek osteopatia bywa główną terapią. U osób z rzutowanym bólem kręgosłupa, po wykluczeniu przeciwwskazań, osteopatia może być jedną z pomocnych metod wspierających leczenie podstawowe.



Bibliografia:

  1. Gorrell LM, Nyirö L, Pasquier M, Pagé I, Heneghan NR, Schweinhardt P, Descarreaux M. Spinal manipulation characteristics: a scoping literature review of force-time characteristics. Chiropr Man Therap. 2023 Sep 13;31(1):36. doi: 10.1186/s12998-023-00512-1. PMID: 37705030; PMCID: PMC10500795.
  2. https://koordynowana.nfz.gov.pl/wp-content/uploads/2022/05/Rekomendacje-w-zakresie-fizjoterapii-zespolow-bolowych-kregoslupa.pdf
  3. https://osteomedic.com.pl/blog/czym-jest-endometrioza
  4. https://osteomedic.com.pl/blog/jelita-bol-kregoslupa