Znaczenie krwi żylnej czaszkowej - okiem osteopaty Pediatria

Znaczenie krwi żylnej czaszkowej - okiem osteopaty

Sprawny przepływ krwi przez naczynia czaszkowe warunkuje prawidłowe funkcjonowanie mózgu, narządu wzroku i wiele innych funkcji organizmu. W osteopatii zagadnienie to kojarzy się z nazwiskiem D.O. Violi Frymann, twórczyni technik ucisku – rozgrzewania – zmiękczania. Ze względu na duże znaczenie tej tematyki, na szkoleniach z osteopatii wobec zaburzeń zatok żylnych czaszki kursanci uczą się technik usprawniających pracę tego systemu. Dlaczego to takie ważne?

Naczynia żylne czaszki


Unaczynienie czaszki ma pojemność 100 ml krwi, która skupia się w naczyniach włosowatych (50%), żyłach (45%) i tętnicach (zaledwie 5%). Żyły czaszki dzielą się na powierzchowne i głębokie. Zrozumienie mechanizmu ich działania oraz znaczenia krwi żylnej czaszkowej jest ważne w postępowaniu osteopatycznym.

Wśród żył czaszkowych, w których przepływ w podejściu osteopatii ma duże znaczenie, wyróżnia się:

✅ żyłę wielką mózgu (odprowadza krew z półkul mózgu),

✅ żyłę powierzchowną górną,

✅ żyłę Rolanda,

✅ żyłę przednią przegrody przezroczystej,

✅ żyłę wzgórzowo-prążkowiową,

✅ żyłę wewnętrzną mózgu,

✅ żyłę podstawną,

✅ żyłę okołospoidłową tylną

✅ żyłę czołowo-sitową.

Naczynia żylne czaszki mogą pomieścić stosunkowo dużą ilość krwi. Dlatego nazywane są naczyniami pojemnościowymi. Co ciekawe i ważne w pracy osteopatycznej, w żyłach czaszki może łatwo dojść do szybkiej zmiany kierunku przepływu krwi. Następuje to łatwiej, niż w innych częściach ciała. Dzieje się tak, gdyż w żyłach czaszki zastawki są rozmieszczone rzadziej niż w innych żyłach. Warto mieć tego świadomość, pracując technikami osteopatycznymi.




💡Zatoki żylne czaszki


Wiele w 🧘 osteopatii mówi się o zatokach żylnych czaszki. Szkolenia o tej tematyce dla osteopatów obejmują wiedzę na temat działania takich struktur, jak:

✅ zatoka strzałkowa górna,

✅ zatoka strzałkowa dolna,

✅ zatoka prosta,

✅ spływ zatok,

✅ zatoka poprzeczna,

✅ zatoka prosta,

✅ zatoka boczna,

✅ zatoka esowata,

✅ zatoka skalista,

✅ potyliczna tylna,

✅ zatoka jamista.

Zatoki żylne dzieli się anatomicznie na grupę tylko-górną i przednio-dolną. Grupa tylno-górna odprowadza krew z jamy czaszki i żył mózgowia do otworu szyjnego. Grupa przednio-dolna odprowadza krew z żył ocznych do żyły szyjnej wewnętrznej.




💡Krew żylna czaszkowa – funkcje


Krew żylna czaszkowa jest powiązana z funkcjami:

? hormonalnymi,

? immunologicznymi (istnieje hipoteza, że zaburzenia w układzie żylnym mózgowia mogą prowadzić do pojawienia się chorób autoimmunologicznych)1,

✅ widzenia,

✅ słuchu,

✅ równowagi,

✅ układu ruchu,

✅ krążenia płynu mózgowo-rdzeniowego,

✅ regulowania ciśnienia śródczaszkowego,

✅ transportu substancji odżywczych do mózgu,

✅ odżywienia neuronów.

Gdy pojawiają się zaburzenia w krążeniu krwi żylnej mózgowej, mogą na tle tego wystąpić choroby neurodegradacyjne i dysfunkcje w pracy rożnych układów organizmu. Mogą pojawić się także zaburzenia poznawcze, w tym problemy z pamięcią i koncentracją uwagi oraz bóle i zawroty głowy. To częste dysfunkcje zgłaszane przez pacjentów jako towarzyszące problemy przy głównych dolegliwościach. Dlatego tak dużego znaczenia nabiera praca osteopatyczna z układem żylnym czaszki.


💡Krew żylna czaszkowa a osteopatia


Wspomagając organizm w drodze do odzyskania równowagi, wielu osteopatów dużą wagę przykłada do pracy z układem żylnym czaszkowym. Usprawnianie drenażu żylnego czaszki stosuje się w leczeniu migren i bólów głowy oraz zawrotów głowy. Włącza się go także przy leczeniu zaburzeń hormonalnych i innych chorób.

W osteopatii zatok żylnych stosuje się takie metody, jak:

✅ techniki D.O. Violi Frymann (techniki ucisku – rozgrzewania – zmiękczania),

✅ osteopatia czaszkowo-krzyżowa,

✅ technika V Spread,

✅ praca nad normalizacją napięcia błonowo-płynowego,

✅ lift czołowy,

✅ lift ciemieniowy,

✅ techniki dla odcinka szyjnego,

✅ rozluźnianie mięśniowo-powięziowe,

✅ specjalistyczne techniki naczyniowe.

Techniki 🧘 osteopatii z uwzględnieniem pracy z układem żylnym czaszki można poznać podczas 👩‍🎓 szkolenia „Osteopatia wobec zaburzeń zatok żylnych czaszki”. Metody przedstawiane na kursie są przydatne w pracy gabinetowej z pacjentami zgłaszającymi wiele popularnych dysfunkcji i dolegliwości, takich jak bóle głowy oraz będącymi po zabiegach stomatologicznych. Znajomość technik pracy z układem żylnym czaszki jest integralną częścią pracy osteopatycznej także przy innych schorzeniach, jako element dbałości o dobrostan całego organizmu pacjenta.



Bibliografia:

  1. Kowiański P., Lietzau G., Moryś J., Budowa i funkcje układu żylnego w ośrodkowym układzie nerwowym, Udar mózgu, 2010, tom 12, nr 1 – 2, s. 36 – 41.

  2. Iskra, T. (2007). Unaczynienie mózgowia.

  3. Netter, F. H., Jędrzejewski, K., & Woźniak, W. (2011). Atlas anatomii człowieka. Elsevier Urban & Partner.

  4. Gilchrist, R. (2013). Podstawy terapii czaszkowo-krzyżowej. Ujęcie biodynamiczne. 1st ed., Virgo, Warszawa.