Kiedy konieczny jest zabieg podcięcia wędzidełka języka? Jak od strony osteopatycznej można wspomóc leczenie zbyt krótkiego wędzidełka? I jakie są skutki zbyt krótkiego wędzidełka? Warto znać odpowiedzi na te pytania przyjmując najmłodszych pacjentów!
👉 Jak rozpoznawać krótkie wędzidełko? Objawy krótkiego wędzidełka
Diagnoza wędzidełka może być wykonana np. przez neurologopedę. Często jest potrzebna także dodatkowa konsultacja u laryngologa, pediatry oraz fizjoterapeuty lub osteopaty. A bywa również tak, że to położna lub doradca laktacyjny sugeruje wykonanie diagnozy w kierunku zbyt krótkiego wędzidełka języka u noworodka.
Na anomalie wędzidełka języka mogą wskazywać:
🔷 nieefektywne, przedłużające się karmienie (które może skutkować zbyt niskim przyrostem wagi)
🔷 przerywanie ssania
🔷 krztuszenie się pokarmem
🔷 niepokój dziecka podczas karmienia, szybkie męczenie się podczas pobierania pokarmu
🔷 problem z przystawieniem noworodka do piersi, częste wypuszczanie brodawki podczas karmienia
🔷 drżenie żuchwy
🔷 kolki (gdyż skutkiem za krótkiego wędzidełka może być połykanie powietrza podczas ssania)
🔷 dyskomfort matki podczas karmienia (ból brodawek, zastoje pokarmu, zatkanie kanalików mlecznych).
Gdy pojawią się powyższe objawy, zawsze warto zastanowić się, czy ich przyczyną może być ankyloglossia – krótkie wędzidełko języka.
Do oceny wędzidełka służy skala Coryllos. Uwzględnia ona 2 typy wędzidełka: przedni i tylny. Ocenia ona jednak wyłącznie budowę wędzidełka, bez sprawdzenia funkcji języka.
Ważne jest, aby przy ocenie wędzidełka języka u niemowlęcia zbadać też okoliczne struktury. Może się bowiem okazać, że za problemy z karmieniem i za ograniczoną ruchomość języka odpowiada nie wędzidełko, a restrykcje innych tkanek. I tu pojawia się ważna rola fizjoterapeutów i osteopatów w procesie diagnostycznym.
Ocena osteopatyczna obejmuje:
✅ badanie okolicy ustno-twarzowej
✅ badanie tkanek powiązanych z obszarem wisceralnym oraz czaszkowym
✅ ocenę mięśni powiązanych z funkcją języka.
Badanie, w które włączony jest cały zespół medyczny (uwzględniając diagnozę neurologopedyczną, pediatryczną i osteopatyczną) pozwoli precyzyjniej określić, czy niemowlę ma skrócone, czy nieskrócone wędzidełko języka.
📢 Zapraszamy do Szkoły Osteopatii Pediatrycznej! 👶💆⚕️ Jeśli pragniesz zgłębić wiedzę na temat osteopatii dziecięcej i zdobyć umiejętności praktyczne, to szkolenie jest dla Ciebie! 🏫
📢 Zapraszamy do Szkoły Osteopatii Pediatrycznej! 👶💆⚕️ Jeśli pragniesz zgłębić wiedzę na temat osteopatii dziecięcej i zdobyć umiejętności praktyczne, to szkolenie jest dla Ciebie! 🏫
Poznaj tajniki pracy z najmłodszymi pacjentami i rozwijaj swoje kompetencje zawodowe z najlepszymi specjalistami.
👉 Zaburzenia prawidłowego ssania a skrócenie wędzidełka podjęzykowego
Krótkie wędzidełko języka u noworodka może być przyczyną trudności w karmieniu piersią, ale i butelką. Szukając przyczyny tego problemu warto jednak upewnić się, czy to na pewno wędzidełko odpowiada za zaburzenia ssania.
👉 Jakie są skutki za krótkiego wędzidełka języka u niemowlaka?
Wędzidełko bierze udział w takich czynnościach jak: ssanie, żucie, gryzienie, połykanie i mówienie. Skutki nieprawidłowej budowy wędzidełka mogą więc dotknąć każdej z tych funkcji.
Początkowo problem ten jest widoczny w pobieraniu pokarmu. Następnie coraz bardziej zaznacza się wpływ wędzidełka na mowę.
👉 Leczenie krótkiego wędzidełka języka
Leczenie zbyt krótkiego wędzidełka języka u niemowlęcia obejmuje:
✅ techniki neurologopedyczne
✅ fizjoterapię pediatryczną
✅ stosowanie zaleceń doradcy laktacyjnego (prawidłowa technika karmienia).
Jeżeli neurologopeda i osteopata lub fizjoterapeuta stwierdzą brak efektu leczenia zachowawczego, potrzebne może okazać się leczenie chirurgiczne. W takich przypadkach wykonuje się frenotomię – zabieg przecięcia wędzidełka.
👉 Kiedy podciąć wędzidełko? Zalecenia przed podcięciem wędzidełka podjęzykowego
Decyzja o zabiegu korekty wędzidełka powinna zostać podjęta po zbadaniu dziecka przez lekarza pediatrę, chirurga stomatologicznego, logopedę i fizjoterapeutę/osteopatę.
Bezpośrednie wskazanie do podcięcia wędzidełka podjęzykowego stanowi problem w pobieraniu pokarmu przez osłabioną jakość ssania. W takich przypadkach zabieg wykonać można nawet u noworodków w pierwszych dobach życia (jeszcze w czasie pobytu na oddziale położniczym), unikając tym samym poważnych konsekwencji krótkiego wędzidełka języka.
Czasami jednak dziecko jest kierowane na podcięcie wędzidełka podjęzykowego w późniejszym wieku, np. przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego.
👉 Jak przebiega zabieg przecięcia wędzidełka?
Aktualnie najczęściej wykonywane jest laserowe podcinanie wędzidełka - mniej inwazyjne niż tradycyjne chirurgiczne. Dziecko może w tym samym dniu wyjść do domu.
👉 Zalecenia po frenotomii
Gojenie się podciętego wędzidełka może potrwać do 2 tygodni.
Jak w tym czasie powinna wyglądać dieta po podcięciu wędzidełka?
W przypadku niemowląt z dietą nie ma problemu, a u starszych dzieci z podciętym wędzidełkiem należy podawać pokarmy płynne lub półpłynne, niezbyt ciepłe.
Wskazana jest także wizyta u neurologopedy oraz fizjoterapeuty, którzy przedstawią ćwiczenia po podcięciu wędzidełka oraz specjalną technikę masażu.
👉Jakie są konsekwencje niewykonania podcięcia wędzidełka?
Nieprawidłowa budowa wędzidełka języka może być przyczyną wtórnych zaburzeń, zarówno anatomicznych, jak i funkcjonalnych. Należą do nich m.in. wady wymowy oraz wady zgryzu. Następnie, na skutek nieprawidłowych kompensacji może dojść m.in. do dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych.
👉 Rola osteopaty w leczeniu krótkiego wędzidełka języka
Osteopatia jest zarówno elementem leczenia zachowawczego krótkiego wędzidełka, jak i częścią postępowania pozabiegowego. Techniki fizjoterapeutyczne i osteopatyczne stanowią także przygotowanie dziecka do podcięcia wędzidełka podjęzykowego.
Obejmuje ono:
Obejmuje ono:
✅ opracowanie tkanek miękkich mających powiązanie z ruchami języka
✅ pracę nad regulacją działania wszystkich układów organizmu
✅ terapię wisceralną u dzieci, które na skutek skróconego wędzidełka nabyły nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu pokarmowego (kolki niemowlęce).
Techniki fizjoterapii, osteopatii i logopedii są istotną częścią leczenia także wtedy, gdy pojawią się zrosty lub blizny po frenotomii.
Temat wędzidełka języka u niemowlęcia pokazuje, jak ważna jest rola osteopatów w diagnostyce i terapii także tych najmłodszych pacjentów!
Tokarz, M. A. Skrócone wędzidełko języka, a przebieg karmienia naturalnego u niemowląt od urodzenia do 6 miesiąca życia. XV Jubileuszowy Zjazd Centrum Nauki o Laktacji, 29.
Gwóźdź-Jezierska, M., & Bielecki, I. (2022). Aktualna wiedza na temat krótkiego wędzidełka języka. Polski Przegląd Otorynolaryngologiczny, 11(3), 39-44.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32774383/
Żukowska-Rubik, M., Jasińska, K., Raczek-Pakuła, K., Castello-Rokicka, M., & Nehring-Gogulska, M. (2019). Frenotomia u noworodków i niemowląt–przegląd aktualnej literatury i propozycja zaleceń. Stand Med, Pediatr, 16, 188-200.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26038641/