🩺 Farmakoterapia – nowoczesne leki przeciwzakrzepowe
U pacjentów, u których na tle zaburzeń funkcjonowania 🩸 zatok żylnych doszło do udaru mózgu, obecnie stosuje się nowoczesne leki. W porównaniu do stosowanych dawniej antagonistów witaminy K, wykazują się one zmniejszonym ryzykiem krwawień śródczaszkowych. Obserwuje się także mniejszą liczbę interakcji nowoczesnych leków, takich jak apiksaban, dabigatran i riwaroksaban z innymi przyjmowanymi środkami. Są także mniejsze różnice międzyosobnicze w reakcji na lek. Zawsze jednak sposób leczenia musi być dobrany przez lekarza, gdyż każdy pacjent może wymagać innej kuracji.
🩺 Interwencje chirurgiczne w problemach naczyniowych
💨 Jeżeli jest taka konieczność, pacjent z zaburzeniami w obrębie zatok żylnych może być poddany interwencji chirurgicznej. Jednym z nowoczesnych zabiegów jest trombektomia mechaniczna. Jest to zabieg małoinwazyjny, wewnątrznaczyniowy, wykonywany w wyspecjalizowanych ośrodkach, w salach neuroradiologicznych. Wykonuje się go po uprzedniej tomografii komputerowej lub rezonansie magnetycznym. Zabieg rozpoczyna się od nakłucia w pachwinie. Następnie wprowadza się cewnik przez tętnicę biodrową i kolejne naczynia, aż operator dotrze do naczyń szyjnych i mózgowych.
W niektórych przypadkach konieczna jest jednak typowa dekompresja chirurgiczna.
🩺 Od neurologa do osteopaty
Już w trakcie leczenia szpitalnego na oddziałach neurologii i chirurgii naczyniowej ważną rolę odgrywają fizjoterapeuci. Działania przeciwzakrzepowe, ale też usprawniające przepływ krwi są obecnie kojarzone także z fizjoterapią.
Co więcej: wielu pacjentów leczonych ambulatoryjnie w poradniach neurologicznych jest kierowanych przez lekarzy neurologów do fizjoterapeutów. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku osób zgłaszających bóle głowy, zawroty głowy i zaburzenia koncentracji uwagi. Lekarze neurolodzy cenią stosowane przez fizjoterapeutów techniki mięśniowo-powięziowe i inne elementy terapii manualnej, mającej na celu stworzenie lepszych warunków dla układu naczyniowego. Ponadto techniki skupione na odcinku szyjnym i indywidualny dobór ćwiczeń wspierających prawidłowy przepływ krwi mogą wiele zdziałać. Często w poradni neurologicznej prowadzone są kontrole, a właściwa terapia w takich przypadkach jest prowadzona właśnie u fizjoterapeuty.
🩺 Osteopatyczne techniki w leczeniu zatok żylnych
Ważną rolę w leczeniu osób z zaburzeniami zatok żylnych odgrywa osteopatia. Począwszy od dokładnej diagnostyki, aż po swoiste techniki, z uwzględnieniem całościowego spojrzenia na organizm pacjenta. Tym samym do osteopaty trafiają pacjenci z bólem głowy, zaburzeniami hormonalnymi powiązanymi z funkcjonowaniem zatok żylnych, a także z wieloma innymi objawami.
Często po wielomiesięcznym poszukiwaniu przyczyny dolegliwości pacjent jest kierowany do osteopaty. W przypadku stwierdzenia dysfunkcji zatok żylnych, przy wykluczeniu poważnych patologii i innych przeciwwskazań, osteopaci stosują techniki wspierające drenaż żylny mózgu i opon mózgowych. Na specjalnych szkoleniach z osteopatii wobec zaburzeń zatok żylnych czaszki kursanci poznają takie techniki, jak:
✅ V Spread-mała dźwignia-duża dźwignia (Hook),
✅ lift czołowy w odniesieniu do krążenia,
✅ lift ciemieniowy w odniesieniu do krążenia mózgowego,
✅ pełny drenaż żylny (z możliwością rozdzielenia na drenaż dotyczący jednego lub kilku obiegów) – techniki ucisku – rozgrzewania - zmiękczania autorstwa D.O. Violi Frymann.
Osteopaci stosują powyższe techniki także w innych schorzeniach mając na uwadze, że wszystkie struktury organizmu człowieka wzajemnie na siebie oddziałują.
W nowoczesnym leczeniu zatok żylnych czaszki widocznych jest więc wiele możliwości. W zależności od diagnozy, pacjenci znajdują pomoc u neurochirurga, neurologa, fizjoterapeuty lub osteopaty.
Warto więc otworzyć się na takich pacjentów, a jednocześnie zachować czujność diagnostyczną w przypadku objawów mogących wskazywać na poważne zaburzenia zatok żylnych u pacjenta.
Bibliografia:
- Wiszniewska, M., Kobayashi, A., & Członkowska, A. (2012). Postępowanie w udarze mózgu Skrót Wytycznych Grupy Ekspertów Sekcji Chorób Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Neurologicznego z 2012 roku. Polski Przegląd Neurologiczny, 8(4), 161-175.
- Członkowska, A., & Kobayashi, A. (2013). Postępowanie w udarze mózgu–wytyczne Grupy Ekspertów Sekcji Chorób Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. Aktualizacja 2013: leczenie trombolityczne. Neurologia i Neurochirurgia Polska, 47(4), 303-309.
- Rakowski, A. (2001). Medycyna manualna w modelu holistycznym.„. Terapia manualna w modelu holistycznym, 1(1), 4-25.
- Gibas, K. (2023). 2. Choroby naczyniowe mózgu. Fizjoterapia I Leczenie W Wybranych Jednostkach Chorobowych W Obrębie Ośrodkowego Układu Nerwowego Rozważania teoretyczne i zalecenia praktyczne, 15.
- Kaniewska, K., Dzięcioł-Anikiej, Z., Greloch, A., Wojciuk, M., & Kuryliszyn-Moskal, A. (2017). Przegląd współczesnych metod specjalnych fizjoterapii wykorzystywanych w usprawnianiu pacjentów po udarze niedokrwiennym mózgu. Stroke, 4(9), 21.
- Gilchrist, R. (2013). Podstawy terapii czaszkowo-krzyżowej. Ujęcie biodynamiczne. 1st ed., Virgo, Warszawa.
- https://journals.viamedica.pl/polski_przeglad_neurologiczny/article/view/47207/36507