Problemy z zatokami żylnymi – jakie objawy mogą się pojawić?
U osób, u których unaczynienie mózgu, a więc też zatoki żylne działają nieprawidłowo, mogą wystąpić:
✅ bóle głowy,
✅ zawroty głowy,
✅ zaburzenia widzenia (niewyraźne widzenie, ubytki w polu widzenia, błyski, „tęcze”, nagła ślepota jednooczna – ten objaw wymaga jak najszybszego zgłoszenia się na SOR);
✅ aura migrenowa (drętwienia lub mrowienia skóry głowy, twarzy, kończyn, objawy ze strony narządu wzroku, nudności, wymioty) – warto wiedzieć, że niektóre symptomy podobne do aury migrenowej mogą też wskazywać na udar mózgu i wymagają pilnej interwencji medycznej (na przykład drętwienia kończyn);
✅ zaburzenia równowagi,
✅ niedowłady,
✅ porażenia,
✅ zaburzenia mowy,
✅ zaburzenia koncentracji uwagi,
✅ osłabienie pamięci,
✅ zmęczenie, osłabienie, senność.
Część z tych objawów może świadczyć o dysfunkcjach w przepływie mózgowym, z kolei inne objawy o poważnych chorobach neurologicznych, w tym stanach nagłych. Dlatego zawsze należy zachować czujność diagnostyczną i wykluczyć poważne przyczyny dolegliwości przed rozpoczęciem pracy osteopatycznej.
Najczęstsze problemy z zatokami żylnymi
Najpowszechniejszymi dolegliwościami powiązanymi z przepływem mózgowym są bóle głowy. Chociaż mogą mieć różne przyczyny i pochodzenie, najczęściej są klasyfikowane jako migreny lub napięciowe bóle głowy. W diagnostyce lekarskiej w takich przypadkach, w zależności od potrzeb najczęściej wykonuje się tomografię komputerową głowy, rezonans magnetyczny lub elektroencefalografię (EEG). Jeżeli badania te nie wykazują nieprawidłowości, pacjenci często są kierowani do fizjoterapeutów lub osteopatów. W badaniu osteopatycznym warto zwrócić uwagę na:
✅ ruchomość struktur czaszki,
✅ napięcia tkanek w obrębie odcinka szyjnego,
✅ powiązania mięśniowo-powięziowe obszaru głowy i szyi,
✅ funkcjonowanie innych narządów i układów, jako całościowe spojrzenie na organizm pacjenta.
Po wykonaniu badania można odnieść się do tego, czy zgłaszane przez pacjenta dolegliwości mogą być bezpośrednio lub pośrednio powiązane z funkcjonowaniem zatok żylnych.
Poważne problemy z zatokami i żylnymi
✅ Do najpoważniejszych problemów z zatokami żylnymi należy zakrzepica żylna i zatorowość. Mogą one prowadzić do udaru mózgu, a nawet zagrozić życiu. Przyczyny takiego stanu mogą być różne, jednak często do udarów mózgu dochodzi na tle zaburzeń w układzie krzepnięcia.
✅ Równie groźnym zaburzeniem w układzie żylnym czaszki są także tętniaki. Tacy pacjenci koniecznie muszą trafić pod opiekę neurochirurga, aby nie dopuścić do pęknięcia tętniaka.
✅ Innymi poważnymi problemami zatok żylnych mogą być anomalie ich budowy. Zwłaszcza zwężenie żył mózgowych może blokować ukrwienie mózgu i utrudniać odpływ krwi z obszarów mózgowia. To również może być przyczyną zaburzeń neurologicznych.
✅ Krytyczne zwężenie zatoki żylnej może z kolei prowadzić do poważnego niedokrwienia mózgu. To z kolei skutkuje udarem niedokrwiennym mózgu.
✅ Należy zachować także czujność, gdy un pacjenta występują chwilowe, przemijające niedokrwienia mózgu (TIA, RIND). Mogą być one zapowiedzią udaru mózgu i powinny być wskazaniem do dokładnego zbadania zatok żylnych, w tym do wykonania angio-TK lub angio-MR głowy. To kolejne badanie, które wykonuje się w diagnostyce zaburzeń związanych z zatokami żylnymi.
Konsekwencje problemów z zatokami żylnymi
Nieleczone lub późno rozpoznane problemy z zatokami żylnymi mogą mieć poważne konsekwencje, takie jak:
💎 ubytki neurologiczne,
💎 porażenia połowicze lub czterokończynowe,
💎 niedowłady kończyn,
💎 zaburzenia chodu (różne wersje chodu neurologicznego),
💎 zaburzenia mowy,
💎 zaburzenia czucia,
💎 deficyty ruchowe.
Pacjent z problemami zatok żylnych u osteopaty
Jeżeli w gabinecie fizjoterapeutycznym lub osteopatycznym pojawia się pacjent z objawami mogącymi wskazywać na problem z zatokami żylnymi, najlepiej skonsultować go także z lekarzem neurologiem.
Po wykluczeniu przez neurologa poważnych patologii układu naczyniowego mózgu można przejść do badania osteopatycznego. Następnie, po dobraniu rodzaju terapii, warto ze zwiększoną uwagą obserwować reakcje pacjenta. Osteopatia wobec zaburzeń zatok żylnych czaszki dysponuje wieloma technikami, które można dobrać w zależności od potrzeb pacjenta. V Spread, lift czołowy lub ciemieniowy, regulacja napięcia błonowo-płynowego – te i inne metody można poznać dokładnie na szkoleniach z pracy z zatokami żylnymi.
Bibliografia:
- Rajewski, P., & Książkiewicz, B. (2010). Zakrzepica żył i zatok mózgu. Udar Mózgu, 12(1-2), 47-50.
- Częstochowska, E., & Sworczak, K. (2006). Hematologiczne aspekty udarów mózgu. Udar Mózgu, 8, 28-32.
- Pera, J. (2017). Przegląd badań genetycznych i neuroobrazowych w diagnostyce udarów mózgu o rzadkiej etiologii. Polski Przegląd Neurologiczny, 13(1), 1-9.
- Sikorska, A., Tomaszewska, M., Baran, B., Klimowicz-Młodzik, I., Maślanka, K., & Windyga, J. (2011). Zakrzepica żył i zatok mózgu powikłana małopłytkowością indukowaną heparyną. Hematologia, 2(4), 363-369.
- Krasa, A., Piekarska, E., Łopuszyńska, A., Kozioł, M., & Pawlicki, M. COVID-19 A POWIKŁANIA NEUROLOGICZNE I NEUROPSYCHIATRYCZNE.
- Trojanowski, T. (2007). Wady naczyniowe naczyń mózgowych: naczyniaki tętniczo-żylne, jamiste, żylne, włośniczkowe.
- Przewoźny, T. (2007). Zaburzenia słuchu w udarze mózgu. Otorynolaryngologia, 6(1).
- Siutka, D., & Brola, W. Rzadkie choroby ośrodkowego układu nerwowego z zajęciem naczyń mózgu.
- Gibas, K. (2023). 2. Choroby naczyniowe mózgu. Fizjoterapia I Leczenie W Wybranych Jednostkach Chorobowych W Obrębie Ośrodkowego Układu Nerwowego Rozważania teoretyczne i zalecenia praktyczne, 15.
- Stępień, A. (2006). Acute headache – diagnosis and treatment. Przewodnik Lekarza/Guide for GPs, 28-38.