Opis kursu
🧑🏫 Kurs Tradycyjnej Medycyny Chińskiej i Osteopatii stanowi wprowadzenie do zasad medycyny chińskiej i jej filozofii, ponieważ można je zastosować w osteopatycznym rozumowaniu klinicznym.
👉 Został zaprojektowany w celu uzupełnienia semiologii medycznej i osteopatycznego rozumowania klinicznego, aby umożliwić lekarzowi uzyskanie syntetycznej wizji uzupełniającej jego specyficzną diagnozę osteopatyczną. Zapewni to zatem możliwość skupienia się na głównych miejscach w organizmie, które mogą być odpowiedzialne za wywołanie, utrzymanie lub pogłębienie problemów zgłaszanych przez pacjenta.
👀 Medycyna chińska dostarcza elementów umożliwiających pogłębienie i interpretację oznak i symptomów zauważonych podczas wywiadu lub badania, umożliwiając powiązanie ich ze sobą i powiązanie z jedną lub większą liczbą przyczyn fizycznych, fizjologicznych lub psychologicznych, a następnie zintegrowanie ich z klasycznym rozumowaniem osteopatycznym
👀 Celem tego kursu jest wyposażenie praktykującego osteopatę w umiejętności stosowania zasad i filozofii medycyny chińskiej, które można zastosować w technicznym kontekście osteopatycznym, oraz umożliwi lekarzowi lepsze radzenie sobie z przedstawionymi problemami.
🧑🎓Czego się nauczysz?
1. Umiejętność przeprowadzania wywiadu
1.1. Pytanie o przyczynę konsultacji. (Zastosowanie)
1.2. Pytanie o warunki towarzyszące problemowi. (Zastosowanie)
1.3. Pytanie o uwarunkowania zaistniałe uprzednio. (Zastosowanie)
2. Umiejętność adaptowania wywiadu
2.1. Pogłębienie wywiadu stosownie od otrzymanych odpowiedzi. (Analiza)
3. Znajomość różnych modeli oceny osteopatycznej
3.1. Znajomość różnych modeli interweniowania osteopatycznego. (Wiedza).
3.2. Osadzenie każdego z testów w obrębie danego modelu. (Zrozumienie)
4. Stworzenie rozumowania osteopatycznego
4.1. Spójne uporządkowanie informacji zebranych podczas wywiadu i badania oraz ich hierarchizacja. (Synteza)
4.2. Rozpoznanie zasadnych połączeń anatomicznych oraz fizjologicznych pomiędzy przyczyną konsultacji a informacjami zebranymi w wywiadzie i podczas badania. (Synteza)
4.3. Umiejętność wyodrębnienia już wcześniej występującego terenu. (Analiza)
4.4. Umiejętność umiejscowienia momentu pojawienia się przyczyny konsultacji w procesie ewolucji problemu, jeżeli takowy występuje (od normalności do adaptacji i przez kompensację do dekompensacji). (Analiza)
🧑🏫 Szkolenie składa się w dwóch trzecich z teorii, pozostała jedna trzecia to elementy praktyczne – zarówno te zaczerpnięte z Medycyny Chińskiej jak i Techniki Osteopatyczne i ich zastosowanie.
👉 W pierwszej części kursu przedstawione zostaną:
✅ założenia medycyny chińskiej,
✅ Tao,
✅ cechy YIN-YANG
✅ pojęcie Energii, na które składają się trzy ogrzewacze, których cechy opiszemy.
✅ Omówimy krążenie owych energii oraz ich miejsca przeznaczenia.
✅ Krążenie energii na przestrzeni doby i pór roku zostanie zdefiniowane w odniesieniu do: głównych funkcji fizjologicznych, meridianów wykorzystywanych w akupunkturze oraz oznak i objawów, które mogą się z nimi łączyć.
✅ Omówimy następnie poszczególne żywioły (drewno, ogień, ziemia, metal, woda). Powiążemy je z oznakami niewydolności oraz nadmiaru oraz cyklami tworzenia oraz kontroli.
Owe powiązania zostaną przedstawione dla każdego z żywiołów. Odniesiemy je do filozofii chińskiej oraz możliwych oznak i objawów.
✅ Zajmiemy się obszarami, w których medycyna chińską zbiega się z osteopatycznym rozumieniem układu neurowegetatywnego i pojęciem homeostazy.
✅ Zgłębimy zbieżności pomiędzy głównymi założeniami leżącymi u podstaw praktyki osteopatycznej a elementami medycyny chińskiej.
Da nam to możliwość dokonania oryginalnej analizy informacji zebranych podczas wywiadu i badania, co w konsekwencji przełoży się na większą głębię pracy terapeutycznej.
👉 Część praktyczna zawiera ocenę głównych meridianów oraz badanie pulsu zgodnie z założeniami medycyny chińskiej.
Istotną składową części praktycznej stanowić będzie terapia osteopatyczna w kontekście „powiązań” somatycznych pomiędzy tradycyjną medycyną chińską a osteopatią.
Uczestnicy zyskają okazję, by odświeżyć wiedzę i doskonalić się w wykonywaniu dużych technik globalnych i/lub specyficznych technik osteopatycznych.
Nauczą się wykorzystywać je w kontekście rozumowania uzupełniającego leżącego gdzieś pomiędzy Tradycyjną Medycyną Chińską a Osteopatią. Będzie to na przykład zrozumienie i przemyślane zastosowanie:
✔️ technik płynowych takich jak Kompresja IV komory i Przetaczanie Kości Skroniowych
✔️ technik błonowych, w tym przede wszystkim technik na Oponie Twardej Rdzeniowej i Czaszkowej
✔️ pracy na 7 Przeponach zgodnie z postulatami Speece’a i Grupy Badawczej z Dallas
✔️ leczenia Górnej Części Klatki Piersiowej (Obojczyk – 1sze Żebro – Zwój Gwiaździsty – Mostek – Śródpiersie)
✔️ pracy z powiązaniami kręgowymi i żebrowymi pomiędzy Medycyną Chińską a Układem Współczulnym na poziomie fizjologicznym i emocjonalnym w oparciu o badanie powikłanych kręgów (Trójnóg i Translacje) oraz stymulującymi i hamującymi technikami stawowymi
✔️ pracy na splotach przed-trzewnych oraz nad ruchliwością (motylnością) narządów brzusznych i miednicznych
✔️ pracy z dysfunkcjami na tle urazowym w rejonie miednicy oraz przejścia potyliczno-szyjnego.
CELE OGÓLNE I SZCZEGÓŁOWE
Na koniec szkolenia uczestnik powinien potrafić:
1. Wyjaśnić niektóre z założeń medycyny chińskiej.
2. Połączyć niektóre oznaki i objawy wychwycone podczas badania osteopatycznego z założeniami medycyny chińskiej. Rozpoznać powiązania pomiędzy praktyką osteopatyczną a filozofią i założeniami medycyny chińskiej.
Chcesz się zapisać ale masz pytania?
Zadzwoń do nas chętnie odpowiemy na Twoje pytania 🙂,
zapraszamy też do nas do biura w Krakowie na pyszną kawkę ☕
+48 692 665 868